Důležité upozornění pro občany. Od 4.3.2023 mohou občané Želechovic nad Dřevnicí a chataři z našeho katastru, využívat nové sběrné místo v areálu bývalého ZD. Sběrné místo je otevřeno každou sobotu od 8:00 do 12:00 hodin, naši občané a chataři se prokáží dokladem totožnosti a mohou zde odložit velkoobjemový komunální odpad, neobalový i obalový plast, papír, bioodpad a pneumatiky. Ve sběrném místě není možno uložit: nebezpečný odpad a stavební suť.
Při kopání základů k domu č. p. 183 byly nalezeny střepiny z popelnic, poslány do muzea ve Vizovicích. Jde o možná popelnicové kultury před našim letopočtem.
Lidové podání tvrdí, že zdejším krajem kráčela první křesťanská kultura. Dokladem cesty Cyrila a Metoděje (863 n. l.), slovanských věrozvěstů, je hrubý kamenný kříž na Osmeku ve Hvozdné. Záznamy jsou i z roku 967, za vlády Boleslavů. Tehdy byly vzaty lesy pod správu knížecí. Do té doby byly svobodné, lov i těžba.
První písemná zmínka o Želechovicích je údaj ze zakládající listiny vizovického kláštera Smilheimu z roku 1261, vydané Smilem ze Střílek a na Brumově. Tehdy mu Vilém z Hustopečí daroval spolu s Lípou a částí Zádveřic i polovinu obce Želechovic. Druhá větší část, patřila ke Zlínu. Obě části odděloval Obůrek, tehdy označen jako „Suchá Oselná“.
Z roku 1397 je první písemná zpráva o zlínské části Želechovic, jako součásti zlínského panství. Do zemských desek je zapsáno, že z držení markraběte Jošta Lucemburského patří jako odúmrť městečko a tvrz Zlín a vsi Březnice, půl Želechovic, Trnava, Klečůvka, Čepkov, Mladcová, Zbožná, Prštné, Bonětina a jihomoravské Čejkovice Zdeňkovi ze Šternberka z lukovké větve šternberského rodu. Obě části obce byly sjednoceny až v době zrušení feudálních privilegií, asi v roce 1848. I poté však měly oddělené pokladny a obecní hospodáře. Do té doby mívala každá část obce svého starostu i fojta.
Návštěvnost:
ONLINE:6
DNES:294
TÝDEN:2934
CELKEM:1549783
Výsledky dotazníkového šetření
Obec se nachází na levém břehu řeky Dřevnice, v nadmořské výšce 242 m n. m., 7 km od Zlína a 9 km od Vizovic. Středem protéká potok Obůrek, který odděluje dvě historické části. Vlastní vesnice leží v severní části, zatímco na jihu se rozkládají samoty a pasekářské usedlosti, dále pak zalesněný hřeben Vizovických vrchů.