VÝŠE POPLATKU ZA OBECNÍ SYSTÉM ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ od 1. 1. 2025 je 950 Kč / osobu, poskytnuta je úleva z poplatku, a to poplatníkům s trvalým pobytem v obci, kteří se zapojili do Motivačního a evidenčního systému, vzniká nárok na úlevu na základě získaných ekobodů, přičemž hodnota jednoho ekobodu byla OZV stanovena na 8 Kč. Celková maximální možná úleva činí 80 % z výše poplatku stanoveného. Výši úlevy občané již vidí na svých odpadových účtech na www.mojeodpadky.cz. Poplatek za komunální odpad od fyzických osob vlastnících na katastru obce Želechovice nad Dřevnicí stavbu určenou k rekreaci, byt nebo rodinný dům, je od 1. 1. 2025 ve výši 950 Kč / objekt. POPLATKY ZE PSŮ od 1. 1. 2025 je 1 pes / 150 Kč, za druhého a každého dalšího psa poplatníka je rovněž 150 Kč. ZMĚNA CENY ZA STOČNÉ OD 1. 1. 2025 je 58, 60 Kč bez DPH / m3. CENA VODNÉHO NA OBECNÍM VODOVODU NA PASEKÁCH od 1. 1. 2025 je stanovena provozovatelem v souladu s cenovými předpisy, jako dvousložková ve výši 34,55 Kč bez DPH / m3 + 250 Kč bez DPH vodoměr / rok. Sazebník úhrad a dalších plnění poskytovaných obcí PLATNÝ OD 1. 1. 2025
Úprava vdovských důchodů
Úpravu vdovských důchodů umožňuje § 82a zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
Nárok na úpravu vdovských důchodů mají podle tohoto zákona ty ženy, jejichž manžel zemřel před 1.1.1996 a celkový úhrn dvou důchodů, na které měly nárok (např. vdovského a starobního), překračoval pevně stanovené maximum. Tyto ženy pak dostávaly buď nižší vdovský důchod nebo na vdovský důchod vůbec neměly nárok. Vůbec neměly nárok na vdovský důchod podle dřívější právní úpravy ty ženy, jejichž samotný starobní nebo invalidní důchod, který pobíraly, dosahoval maxima určeného pro úhrn dvou důchodů.
Další podmínkou, kterou je třeba splnit proto, aby Česká správa sociálního zabezpečení (dále též "ČSSZ") mohla vdovský důchod přepočítat či nově začít vyplácet je, že k 1.7.2006 má žadatelka po manželovi, k jehož úmrtí došlo před 1.1.1996, na vdovský důchod stále nárok.
Příklad úpravy vdovského důchodu:
Žena ovdověla 15.2.1989. V té době již pobírala starobní důchod ve výši 2 625 Kč. Vdovský důchod po zemřelém manželovi by činil 1 432 Kč. Pro souběh se starobním důchodem byl upraven na polovinu, tedy na částku 716 Kč. Po změně výše uvedeného zákona platí to, co platilo dříve - při souběhu dvou důchodů náleží vyšší důchod v plné výši a z nižšího pouze jedna polovina.
Vdově tak od úmrtí manžela náleželo celkem 3 341 Kč (tj. 2 625 Kč jejího starobního důchodu + 716 Kč vdovského důchodu). Podle tehdejší právní úpravy však nesměl úhrn všech důchodů překročit 2 800 Kč, proto byl vdovský důchod omezen na 175 Kč (tj. 2 800 Kč - 2 625 Kč starobního důchodu ženy). Tato částka se od přiznání až do současnosti zvyšovala o valorizace.
Uvedený zákon umožňuje od červencové splátky 2006 upravit vdovský důchod na původních 716 Kč (tedy na částku, která by náležela bez omezení do souběhového maxima 2 800 Kč). Tyto finanční prostředky se ještě navýší o valorizace.
Stejně se postupuje v případě, když vdovský důchod 716 Kč podle dřívější legislativy nenáležel vůbec. To bylo tehdy, když samotný starobní důchod dosahoval částky 2 800 Kč.
Vdovský důchod se upravuje, příp. obnovuje, od splátky důchodu v červenci 2006.
V případě, že si vdova o úpravu vdovského důchodu dosud nepožádala, nárok úpravy jejího vdovského důchodu nezanikl, avšak podle § 55 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, nárok na výplatu jednotlivých splátek důchodu zaniká uplynutím 5 let ode dne data podání žádosti o tuto úpravu.
Účastníkem řízení je žadatelka o úpravu či obnovení výplaty vdovského důchodu. Žádost může podat osobně nebo prostřednictvím svého opatrovníka. Může se též nechat zastoupit zmocněncem na základě plné moci, z jejíhož textu musí být patrno, že byla udělena k podání žádosti o úpravu vdovského důchodu.
V případech, kdy žadatelka nemůže žádost sama podat vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, může ji za ni sepsat rodinný příslušník. Je však nutno předložit její souhlas s tímto postupem a dále potvrzení lékaře, že jí zdravotní stav nedovoluje žádost o důchod podat.
Splnění všech požadovaných náležitostí.
Podáním písemné žádosti o úpravu či obnovení výplaty vdovského důchodu.
Žádost lze sepsat přímo na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení dle místa trvalého pobytu občana nebo místa hlášeného pobytu v České republice, jde-li o cizince (dále jen "OSSZ"), Pražské správě sociálního zabezpečení (dále jen "PSSZ") nebo Městské správě sociálního zabezpečení Brno (dále jen "MSSZ"), či ji lze uplatnit dopisem zaslaným na Ústředí České správy sociálního zabezpečení - odbor rozhodování o dávkách důchodového pojištění.
Při sepisování žádosti přímo na příslušné OSSZ/ PSSZ/ MSSZ musíte předložit občanský průkaz.
Formulář "Žádost o uvolnění důchodu vdov dle zákona č. 267/2006 Sb." naleznete na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Žadatelka o úpravu či obnovení výplaty vdovského důchodu neplatí žádné správní poplatky.
Žádosti o úpravu či obnovení výplaty vdovského důchodu jsou zpravidla vyřizovány ve lhůtě do 60 dnů od zahájení řízení.
Lhůta pro vydání rozhodnutí činí 90 dnů ode dne zahájení řízení.
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
Co je třeba ještě učinit, posoudí správní orgán a žadatelku o úpravu či obnovení výplaty vdovského důchodu k tomu vyzve.
V případě elektronického podání žádosti je třeba ji podepsat zaručeným elektronickým podpisem.
31.03.2017
Bez časového omezení.
Obec se nachází na levém břehu řeky Dřevnice, v nadmořské výšce 242 m n. m., 7 km od Zlína a 9 km od Vizovic. Středem protéká potok Obůrek, který odděluje dvě historické části. Vlastní vesnice leží v severní části, zatímco na jihu se rozkládají samoty a pasekářské usedlosti, dále pak zalesněný hřeben Vizovických vrchů.