VÝŠE POPLATKU ZA OBECNÍ SYSTÉM ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ od 1. 1. 2025 je 950 Kč / osobu, poskytnuta je úleva z poplatku, a to poplatníkům s trvalým pobytem v obci, kteří se zapojili do Motivačního a evidenčního systému, vzniká nárok na úlevu na základě získaných ekobodů, přičemž hodnota jednoho ekobodu byla OZV stanovena na 8 Kč. Celková maximální možná úleva činí 80 % z výše poplatku stanoveného. Výši úlevy občané již vidí na svých odpadových účtech na www.mojeodpadky.cz. Poplatek za komunální odpad od fyzických osob vlastnících na katastru obce Želechovice nad Dřevnicí stavbu určenou k rekreaci, byt nebo rodinný dům, je od 1. 1. 2025 ve výši 950 Kč / objekt. POPLATKY ZE PSŮ od 1. 1. 2025 je 1 pes / 150 Kč, za druhého a každého dalšího psa poplatníka je rovněž 150 Kč. ZMĚNA CENY ZA STOČNÉ OD 1. 1. 2025 je 58, 60 Kč bez DPH / m3. CENA VODNÉHO NA OBECNÍM VODOVODU NA PASEKÁCH od 1. 1. 2025 je stanovena provozovatelem v souladu s cenovými předpisy, jako dvousložková ve výši 34,55 Kč bez DPH / m3 + 250 Kč bez DPH vodoměr / rok. Sazebník úhrad a dalších plnění poskytovaných obcí PLATNÝ OD 1. 1. 2025
Žádost o výjimku ze zákazu ve zvláště chráněných územích
Podle ustanovení § 43 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"), s účinností od 1. prosince 2009 schvaluje výjimky ze zákazů ve zvláště chráněných územích (podle § 16, 26, 29, 34, § 35 odst. 2 a § 36 odst. 2 zákona), v případech, kdy veřejný zájem výrazně převažuje nad zájmem ochrany přírody, v každém jednotlivém případě vláda svým usnesením.
Řízení o výjimce vede Ministerstvo životního prostředí, které po obdržení žádosti o výjimku předloží tuto žádost do 60 dnů na jednání vlády. Po projednání ve vládě vydá Ministerstvo životního prostředí do 30 dnů rozhodnutí o výjimce podle usnesení vlády.
Podmínku výrazně převažujícího veřejného zájmu nad zájmem ochrany přírody mohou splňovat pouze ty záměry, které jsou zahrnuty v koncepcích schvalovaných na úrovni Vlády České republiky, tedy záměry celostátního nebo mezinárodního významu.
Především se tudíž v praxi jedná o oblasti, plochy a koridory vymezené v politice územního rozvoje podle § 31 a násl. zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů.
V ostatních případech podle ustanovení § 43 odst. 3 zákona (tj. je-li na povolení výjimky veřejný zájem, jehož převaha nad zájmem ochrany přírody však není výrazná), kterých je v praxi naprostá většina, je orgánem ochrany přírody příslušným k povolení výjimky krajský úřad nebo případně správa národního parku či chráněné krajinné oblasti (jedná-li se o území národních parků, chráněných krajinných oblastí, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek a ochranných pásem těchto zvláště chráněných území), Magistrát hlavního města Prahy (jedná-li se o území hlavního města Prahy) nebo újezdní úřad (jedná-li se o území vojenského újezdu).
Žádost o výjimku ze zákazu ve zvláště chráněných územích může podat kdokoli.
Splnění všech požadovaných náležitostí.
Podáním písemné žádosti o výjimku ze zákazu ve zvláště chráněných územích na příslušný úřad.
Jestliže záměr:
leží na území chráněné krajinné oblasti nebo národní přírodní rezervace nebo národní přírodní památky, je příslušným úřadem správa chráněné krajinné oblasti,
leží na území vojenského újezdu, je příslušným úřadem újezdní úřad,
leží na území hlavního města Prahy, je příslušným úřadem Magistrát hlavního města Prahy,
je zahrnut v koncepci schvalované na úrovni Vlády České republiky, je příslušným úřadem Ministerstvo životního prostředí.
V ostatních případech je příslušným úřadem krajský úřad.
Občanský průkaz, cestovní pas nebo výpis z obchodního rejstříku.
Předepsané formuláře nejsou stanoveny.
Žádost o výjimku ze zákazu ve zvláště chráněných územích musí mít písemnou formu s popisem - kdo žádá, za jakým účelem a na jak dlouho.
Součástí žádosti musí být přesná lokalizace záměru (mapka), popis záměru a odůvodnění.
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Lhůty ve správním řízení ve věcech ochrany přírody stanovuje § 83 zákona.
Ustanovení obsahuje speciální úpravu ve vztahu k obecným právním předpisům o správním řízení, tj. k zákonu č. 500/2004 Sb., správnímu řádu, ve znění pozdějších předpisů.
Ve zvláště složitých případech lze rozhodnout do 90 dnů, většinou do 60 dnů, v jednoduchých případech bezodkladně.
Dle § 71 zákona jsou jimi obce na svých územních obvodech a dle § 70 zákona občanské sdružení, jestliže se do správního řízení přihlásí, případně další fyzické i právnické osoby.
Po žadateli může být požadováno provedení biologického hodnocení (§ 67 zákona), příp. hodnocení vlivu záměru na Naturu 2000 (§ 45h a 45i zákona), příp. hodnocení EIA dle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, ve znění pozdějších předpisů.
Datové schránky příslušných úřadů.
05.11.2010
Bez časového omezení.
Obec se nachází na levém břehu řeky Dřevnice, v nadmořské výšce 242 m n. m., 7 km od Zlína a 9 km od Vizovic. Středem protéká potok Obůrek, který odděluje dvě historické části. Vlastní vesnice leží v severní části, zatímco na jihu se rozkládají samoty a pasekářské usedlosti, dále pak zalesněný hřeben Vizovických vrchů.